Yurtdışında Tıp Eğitimi
Bosna Hersek 'de Eğitim
Ukrayna 'da Eğitimi
Bulgaristan 'da Eğitim
Belarus 'da Eğitim
Azerbaycan 'da Eğitim
Çek Cumhuriyeti 'nde Eğitimi
Kazakistan 'da Eğitim
Polonya 'da Eğitim
Hırvatistan 'da Eğitim
Sırbistanda 'da Eğitim
Kosova 'da Eğitim
Rusya 'da Eğitim
Romanya 'da Eğitim
Moldova 'da Eğitimi
Makedonya 'da Eğitim
Gürcistan 'da Eğitim
Avusturya 'de Eğitim
Letonya 'da Eğitim
Litvanya 'da Eğitimi
Yunanistan 'da Eğitim
Kırgızistan 'da Eğitim

 

Bakü Devlet Üniversitesi

            Dil-Tarih ve Tıp Fakülteleri’nde eğitim gören 1094 öğrenci ile 1919’da başladığı eğitim hayatı ile Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycanda devlet üniversitesi statüsüyle eğitim veren en kaliteli ve en eski okullardandır. Üniversitenin kurulması için birçok çalışma yapan ve Azerbaycan tıp tarihinin en başarılı hekimleri arasında yer alan Profesör V.İ. Razumovski, Bakü Devlet Üniversitesi’nin ilk rektörü olarak görev yapmıştır.

            Azerbaycanda devlet üniversitesi olarak açıldığı günden itibaren yüksek seviyede eğitim yükseköğretim imkanları sunan Azerbaycan Devlet Üniversitesi, 1920-1930 yılları arasında Köprülüzade Fuad Bey, N.Y. Marr ve V.V. Bartold gibi araştırmacıların ve bilim adamlarının katıldığı konferanslar düzenleyerek döneminin çok ilerisinde bir eğitim modeli geliştirmiştir. Nobel Ödüllü L.D. Landau’nın aralarında yer aldığı bilim tarihinin birçok önemli ismi, Bakü Devlet Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

            Sovyetler Birliği yönetiminin 1930 yılında aldığı karar doğrultusunda eğitimi sonlandırılan ve yerine Ali Eğitim Enstitüsü açılan üniversite, 4 yıllık aranın ardından 1934’te Azerbaycan devlet üniversiteleri eğitim kalitesinde yaşanan dalgalanma nedeniyle yeniden eğitim hayatına dönmüştür. 2. Dünya Savaşı’nın trajik sonuçlarından biri olarak, üniversite bünyesinde eğitim veren öğretim görevlilerinin büyük bir bölümü şehit verilmiş ve bu nedenle de okulun eğitim programları büyük bir aksaklığa uğramıştır. Kısa süre içerisinde bu zor süreci atlatmayı başaran ve 1945’ kadar birçok alanda gelişim çalışmalarına imza atan Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycanda üniversite eğitimi alanındaki konumuna yeniden sahip olmuştur. Azerbaycanda üniversite okumak için başvuru yapan Türk öğrencilerin sayısı her yıl arttığından, üniversite yoğun talebi karşılamak için gelişim çalışmaları düzenlemektedir.  Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan İktisat Üniversitesi, Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi ve daha birçok eğitim kurumunun yapılandırılarak eğitim hayatına başlamasına da katkıda bulunan üniversite, Azerbaycan eğitim sisteminin lokomotifidir. Azerbaycanda okumak isteyen Azeri öğrenciler kadar yabancıların da büyük ilgi gösterdiği üniversite, bugüne kadar Azerbaycan’ın efsane Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in de aralarında bulunduğu pek çok önemli kişiye de eğitim vermiştir. Cumhurbaşkanı olduktan sonra üniversitenin özerklik kazanmasını sağlayan Haydar Aliyev, ayrıca Türkdili Edebiyatı okumak isteyenleri de düşünmüş ve okul bünyesindeki bölümlerin çeşitliliğinin ve kalitesinin arttırılması adına çalışmalar düzenlemiştir..

            Uluslararası düzeyde yükseköğretim programlarına sahip olan Azerbaycan Devlet Üniversitesi; lisans dışında yüksek lisans ve doktora imkanlarının da bulunduğu 3 aşamalı eğitim vermektedir. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler, 2 senelik yüksek lisans ve 3 senelik doktora programlarına devam edebilmektedir. Geniş bir alana yayılan eğitim programları ile yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da tanınan ve öğrencilerin yoğun ilgisine maruz kalan üniversite, eğitim alanında gerek çeşitlilik gerekse de kalite üzerine yaptığı çalışmalar ile son dönemde Azerbaycanda gazetecilik okumak isteyenler için Avrupa standartlarında eğitim programları da geliştirmiştir. İki bölüme aynı anda devam etme seçeneğinin de sunulduğu okulda, Türklerin de aralarında yer aldığı 1500 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Üniversite bünyesinde 2006-2007 akademik yılında İlham Aliyev’in talimatları doğrultusunda açılan Genç Yetenekler Lisesi de, son yıllarda ilgi odağı haline gelmiştir. Azerbaycanda okumak isteyenlere yükseköğretim alanında kaliteli hizmetler sunan üniversite, Genç Yetenekler Lisesi ile ortaöğretim alanında da büyük bir atılım yapmıştır. İleri seviye eğitim gören lise öğrencileri, geleceğin başarılı bilim adamları olarak görülmektedir.

Azerbaycan devlet üniversiteleri eğitim kalitenin günümüzde olduğu yere gelmesinde büyük pay sahibi olan Bakü Devlet Üniversitesi, eğitim programlarını Azerice ve Rusça olarak uygulamaktadır. Zengin akademik içeriğe sahip olan kütüphanesiyle de adından söz ettiren eğitim kurumu, öğrencilerine ve dünyanın dört bir yerinden gelen akademisyenlere kapılarını açmaktadır. E-kitap uygulamasına geçilmesi ile üniversitenin prestijli kütüphanesinin bilisel içeriğine, internet üzerinden erişim imkanı da sağlanmıştır. Azerbaycanda devlet üniversitesi eğitiminin özel üniversite düzeyinin de ötesine olabileceğini herkese gösteren Azerbaycan Devlet Üniversitesi, öğrencilerine tam donanımlı hastanesiyle sağlık hizmeti de vermektedir. Azerbaycanda üniversite eğitimi alanında uzun zamandır tanınan ve günümüze dek ülkenin eğitim alanında büyük yol kat etmesini sağlayan Bakü Devlet Üniversitesi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin saygın okullarıyla da işbirliği içindedir.

            Azerbaycanda üniversite okumak isteyen Türk öğrencilere yüksek seviyeli eğitim sunan Bakü Devlet Üniversitesi’nin öğrencisi olmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’ni tercih edin ve kontenjan sorunlarını dert etmenize kalmadan yurtdışı eğitiminize biran önce başlayın. Deneyimli kadrosuyla en kaliteli ve avantajlı hizmetleri sizlerle buluşturan Eurostar; yerleşim, kayıt, kabul, karşılama, danışmanlık ve ihtiyacınız olan her alanda uygun fiyatlı çözümleriyle yanınızdadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin güvenilir ve kaliteli hizmetlerinden yararlanmak ve prestijli üniversite eğitiminiz ile başarının kapısını aralamak için bize telefon açmanız yeterlidir. Mekanik-Matematik Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi, Fizik Fakültesi, Kimya Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Çevre ve Tarım Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Jeoloji Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Tarih Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Gazetecilik Fakültesi, Kütüphanecilik ve Danışma Fakültesi, Şarkiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi.


Fakülteler ve Bölümler

            1919 iki fakülteyle eğitim veren Bakü Devlet Üniversitesi, köklü tarihi ile eğitim kalitesini ve çeşitliliğini arttırarak, bugün 17 fakülte ve birçok bölümle hizmet vermektedir.

Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk Fakültesi: 1991 yılın açılan fakülte, günümüzde bünyesinde bulunan 6 bölüm ile uluslararası ilişkilerden dünya ekonomisine kadar geniş bir alanı kapsayan eğitim programlarıyla öğrencilerine üst düzey eğitim imkanı sunmaktadır.

Bölümler;

 • Uluslararası İlişkiler
 • Diplomasi ve Modern Entegrasyon 
 • Ekonomi ve Yönetim 
 • Dünya Ekonomisi
 • İktisadi Matematik

 

Hukuk Fakültesi: Fakültenin kuruluşu 1927 yılına Şark Fakültesi bünyesine eğitim verdiği yıllara kadar dayanmaktadır. 1928 yılında bağımsız kimliğini kazanan fakülte, 7 bölüm ile eğitim hayatına devam etmektedir. Fakülte öğrencilerine 9 profesör ve 11 doçent eğitim vermektedir.

Bölümler;

 • Uluslararası Hukuk
 • Ceza Hukuku ve Kriminoloji 
 • Ceza Süreci 
 • Hukuk
 • Çalışma ve Çevre Hukuku 
 • Anayasa Hukuku
 • Adli İnceleme ve Kriminal Güvenlik
 • Devlet ve Hukuk Tarihi ve Teorisi

 

Gazetecilik Fakültesi: 1928 senesinden günümüze uzanan bir tarihi olan Gazetecilik Fakültesi, Azerbaycanda gazetecilik okumak isteyen yabancıların yoğun ilgi gösterdiği bir fakültedir. Azerice ve Rusça olarak iki dilde devam eden eğitim; 7 profesör doktor, 18 doçent ve 7 öğretim görevlisi ile verilmektedir. 4 bölüm haricinde fakültenin 3 uygulama laboratuarı da vardır.

Bölümler;

 • Uluslararası Habercilik
 • Teorik ve Uygulamalı Habercilik
 • Matbaacılık Tarihi ve İdeolojik Çalışma Yöntemleri
 • Televizyon ve Radyo Haberciliği

 

Kütüphanecilik-Danışma Fakültesi: 1947’de Filoloji Fakültesi’nde bölüm olarak açılan ve sonrasında eğitimine Şart Fakültesi’nde devam eden Kütüphanecilik-Danışmanlık Fakültesi, 1962 yılından beri fakülte kimliği ile faaliyet göstermekte ve günümüzde 4 seçkin bölüm ile eğitim vermektedir. Fakülte bünyesinde; 4 profesör ve 8 doçent görev almaktadır.

Bu bölümler;

 • Kütüphanecilik 
 • Bibliyografya 
 • Kütüphane Kaynakları ve Bilgi Arama Sistemleri
 • Yayıncılık ve Kütüphanecilik

 

Şarkiyat Fakültesi: 1919 yılında Filoloji Fakültesi’nde bölüm statüsüyle eğitim hayatına başlayan ve 1922 yılında bağımsız fakülte kimliği kazanan Şarkiyat Fakültesi; 11 profesör doktor, 25 doçent ile 13 eğitmenin oluşturduğu bir akademik kadroya sahiptir.

Bölümler;

 • Türk Dili
 • Arap Dili
 • Uzak Doğu Dilleri ve Edebiyatı
 • İran Dili

 

Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi: 1991’de başladığı faaliyetlerini günümüzde 5 bölüm bünyesinde verdiği eğitim ile sürdüren fakültede eğitim; 15 profesör doktor, 1 aday profesör, 72 yardımcı doçent, 2 doçent doktor ve 60 öğretim görevlisi ile verilmektedir.

Bölümler;

 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Politika
 • Felsefe
 • Nazari Ekonomi

 

Mekanik-Matematik Fakültesi: 3 alan ve 9 bölümle eğitim veren Mekanik-Matematik Fakültesi, 1920’den günümüze faaliyetlerini sürdürmektedir. 1200 civarında öğrencinin okuduğu fakülte bünyesinde; Güç ve Plastik Laboratuarı, Bilgisayar Laboratuarı ve Aerodinamik Laboratuarı da mevcuttur.

Eğitim Alanları;

 • Matematik
 • Matematik Öğretmenliği 
 • Mekanik

 

 Bölümler;

 • Analitik Matematik
 • Teorik Fonksiyonlar ve Fonksiyonel Analiz
 • Diferansiyel ve İntegral Denklemler 
 • Bilgisayar Matematiği  
 • Yönetim Teorisinin Matematiksel Yöntemleri  
 • Cebir ve Geometri; 
 • Teorik Mekanik ve Tüm Çevre Mekaniği 
 • Yüksek Matematik
 • Matematik ve Öğretim Metotları

 

Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi: Eğitim geçmişi 40 yıldan da uzun bir süreyi kapsayan fakülte 11 bölüm ve 4 bilgisayar laboratuarı ile eğitim vermektedir. 17 profesör, 54 doçent ve diğer öğretim görevlileri fakülte bünyesindeki hizmetlerini sürdürmektedir.

Bölümler;
 

 • Uygulamalı Matematik 
 • Fiziksel Matematik Teknikleri 
 • Bilişim Teknolojileri ve Programlama 
 • Matematiksel Sibernetik
 • Optimallaştırma ve Yönetim 
 • İşlemler Araştırması ve Matematiksel Modelleme
 • Olasılık ve Matematiksel İstatistik
 • Ekonomi Sibernetiği ( İktisadi Matematik ve Ekonomi- Çevre Sistemleri Modelleme ) Analitik Uygulamanın Matematiksel Yöntemleri
 • İktisadi Bilişim
 • Bilişim

Fizik Fakültesi: Geçmişi, 1919 senesinde kurulan Fizik-Matematik Fakültesi’ne dayanan fakülte, 1958 yılında bağımsız kimliğini kazanmıştır. 9 bölüm ve 3 laboratuar ile eğitim veren fakültenin eğitim kadrosu; 27 profesör doktor ve doçentlerin ağırlıklı olduğu toplam 63 akademisyenden meydana gelmektedir.

Bölümler;
 

 • Genel Fizik  
 • Optik ve Moleküler Fizik
 • Maddenin Yapısı 
 • Yarı iletkenler Fiziği 
 • Katı Cisimler Fiziği
 • Nazari Fizik 
 • Nano Materyallerin Kimyasal Fiziği 
 • Astrofizik
 • Fiziksel Elektronik

Kimya Fakültesi: 1934 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdüren fakülte; 7 bölüm, 5 araştırma laboratuarı ve 25 uygulama laboratuarı ile eğitim vermektedir.

Bölümler;
 

 • Genel ve İnorganik Kimya 
 • Organik Kimya  
 • Fiziki ve Moleküler Kimya
 • Analitik Kimya
 • Petrokimya ve Kimya Teknolojileri 
 • Yüksek Moleküler Kimya  
 • Kimya Öğretmenliği 

Biyoloji Fakültesi: 1934 yılından bu yana bağımsız fakülte yapısıyla eğitim vermektedir. 9 bölüm ve 2 araştırma laboratuarı ile eğitim veren fakültede; 19 profesör ve çoğunluğunu doçentlerin oluşturduğu toplam 62 öğretim görevlisi hizmet vermektedir.

Bölümler;

 • İnsan ve Hayvan Fizyolojisi 
 • Biyokimya 
 • Botanik
 • Mikrobiyoloji 
 • Bitki Fizyolojisi  
 • Toprak
 • Tarım Araştırması 
 • Omurgalılar Zoolojisi 
 • Genetik ve Darwinizm 
 • Biyofizik ve Moleküler Biyoloji

 

Çevre ve Tarım Fakültesi: 7 profesör doktor ve çoğunluğu doçent olan 22 akademisyenin görev yaptığı fakülte bünyesinde, 5 bölüm ve 2 araştırma laboratuarı ile eğitim verilmektedir.

Bölümler;

 • Ekoloji Kimyası 
 • Coğrafi Ekoloji
 • Biyoekoloji
 • Tarım Arazi ve Kadastro

 

Coğrafya Fakültesi: Kurulduğu 1944 yılından günümüze uzanan köklü bir tarihe sahip olan fakülte bünyesinde 7 bölüm mevcuttur. 9 profesör, 12 doçent ve 5 öğretim görevlisi fakülte bünyesindeki görevlerini sürdürmektedir.

Bölümler;

 • Azerbaycan Coğrafyası  
 • Çevre Koruma ve Doğal Kaynaklar 
 • Fiziki Coğrafya 
 • Jeodezi ve Haritacılık  
 • İktisadi ve Sosyal Coğrafya
 • Dış Ülkeler Coğrafyası 
 • Meteoroloji

 

Jeoloji Fakültesi: 1991 yılında Coğrafya Fakültesi’nden ayrılan ve bağımsız fakülte kimliği kazanan Jeoloji Fakültesi’nin eğitim kadrosu; 10 profesör doktor, 14 yardımcı doçent, 4 asistan ve 8 akademisyeninden oluşmaktadır.

Bölümler;

 • Yararlı Mineraller
 • Genel Jeoloji 
 • Kristal, Mineral ve Jeokimya
 • Jeoloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği  
 • Paleontoloji ve Tarih Jeolojisi
 • Deprem ve Yer Fiziği

 

Filoloji Fakültesi: 16 bölümü ve 3 laboratuarı ile eğitim hayatını sürdüren fakülte bünyesinde; çoğu profesör ve doçent  olan 170 kadar öğretim görevlisi hizmet vermektedir. 1919 yılında bölüm olarak başladığı eğitim hayatını, 1930 yılından bu yana bağımsız fakülte kimliği ile sürdürmektedir.

Bölümler;

 • Azerbaycan Dil
 • Klasik Azerbaycan Edebiyatı
 • Azerbaycan Halk Edebiyatı 
 • Türkoloji 
 • Azerbaycan Dili ve Edebiyatının Eğitim Teknikleri 
 • Genel Dilcilik  
 • Dünya Edebiyatı
 • Türk Halkları Edebiyatı 
 • Rus Dili
 • Rus Edebiyatı Tarihi 
 • Beşeri Bilimler ve Rus Dili  
 • Doğal Bilimler ve Rus Dili 
 • İngiliz Dili 
 • Alman ve Fransız Dilleri
 • Çağdaş Azerbaycan Edebiyatı

 

Tarih Fakültesi: 9 bölüm ile eğitim veren fakülde bünyesinde; 31 profesör doktor ve çoğu doçent olan 61 akademisyen görev almaktadır. 1919 yılında Dil Tarih Fakültesi olarak kurulan ve 1934 yılında fakülte bünyesinden Dil Bölümü’nün ayrılması ile Tarih Fakültesi adıyla eğitim vermeye başlamıştır.

Bölümler;

 • Arkeoloji ve Etnografya
 • Asya ve Afrika Ulusları Tarihi
 • Azerbaycan Tarihi “Beşeri Bilimler” 
 • Azerbaycan Tarihi “Doğal Bilimler”
 • Azerbaycan Tarihinin Menşei ve Tarih Metotları 
 • Eski Dünya ve Ortaçağ Tarihi  
 • Slav Ülkeleri Tarihi  
 • Türk ve Kafkas Halkları Tarihi

 

Başvuru Formu
Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

            Bakü Devlet Üniversitesi 1919’da kurulmuş ve eğitim kalitesiyle kısa süre içerisinde Azerbaycan devlet üniversiteleri arasındaki en kaliteli ve prestijli okullardan biri olmayı başarmıştır. 1094 öğrencisi başladığı ilk eğitim yılında üniversitenin rektörlüğüne, ünlü doktorlardan V.İ. Razumovski seçilmiştir.

            Kuruluşundan itibaren Azerbaycanda devlet üniversitesi konumuna sahip olmasına rağmen döneminin çok ilerisinde bir eğitim anlayışına sahip olan ve yüksek seviyeli eğitim veren üniversite, 1930 yılına kadar eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürmüş ve bu dönemde Nobel Ödüllü L.D. Landau’ya da eğitim vermiştir...


Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

            Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Meclisi’nin 1919 yılında aldığı karar doğrultusunda Bakü Devlet Üniversitesi’nde açılan dört fakülteden biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi’nin yıllar içerisinde gelişmesiyle günümüzdeki prestijli konumuna sahip olmuştur. Bakü Tıp Üniversitesi’nin temellerini oluşturan ve üniversitenin günümüzde köklü bir tarihe sahip olmasına büyük katkı sağlayan bu fakültenin kurulmasında, döneminde tanınmış ve saygın bir konuma sahip olan cerrahlarından Profesör İ. Razumovski’nin katkısı büyüktür. Bakü Devlet Üniversitesi’nin rektörlüğünü de yapan Razumovski, Bakü Tıp Fakültesi’nin 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde eğitim vermeye hazır hale getirilmesini sağlayarak, Azerbaycan tıp çevlerinin haklı saygısını kazanmıştır....

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

            1920 yılında kurulan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi eğitim hayatının ilk dönemini, değişik eğitim kurumlarında bölüm statüsüyle ve Bakü Politeknik Enstitüsü olarak sürdürmüştür. 1934 senesinde Bakü Politeknik Enstitüsü’nde bölüm haline gelen üniversite, 1951 senesindeyse farklı fakültelerle oluşturulan bir yapıya bürünmüştür. 1975 itibarıyla Azerbaycan’daki ilk yükseköğretim haline gelen Bakü Politeknik Enstitüsü, 1992 senesinde üniversite statüsü kazanmış ve 2000 senesinde de Haydar Aliyev üniversitenin ismini Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi yapmıştır. Yurtdışı bağlantıları ve yabancı üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirlikleriyle saygınlığını arttıran Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, ayrıca çifte diploma imkanı....

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

26 farklı akademik alanda 70 ihtisas dalında eğitim veren Azerbaycan Teknik Üniversitesi, eğitim hayatında 1950 yılında başlamıştır. Aralarında ABD, Türkiye, Rusya gibi gelişmiş ülkelerin de bulunduğu farklı ülke üniversiteleri ile işbirliği anlaşmaları yapan Azerbaycan Teknik Üniversitesi Bölümleri, Bologna Anlaşması şartlarında uygun eğitim programları ile Avrupa standartlarında eğitim vermektedir. Uluslararası faaliyetlerde bulunan birçok saygın kuruluşun da tam üyesi olan üniversite, dünyanın birçok ülkesinde yapılan bilimsel araştırmalara dahil olmaktadır. Farklı yüksek lisans seçenekleri de sunan Azerbaycan Teknik Üniversitesi, 6 bin civarında öğrenciye eğitim vermektedir. İnternetten erişim sağlanarak da veritabanına ulaşımın mümkün olduğu 700 bin akademik çalışmanın arşivlendiği bir kütüphaneye de sahip olan üniversitenin uzaktan eğitim bölümünü de vardır. 

Azerbaycan Havacılık Akademisi

Azerbaycan Havacılık Akademisi

            15 Haziran 1992 yılında bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin hava sahasındaki yetişmiş kadro ihtiyacını karşılamak için kurulan Milli Havacılık Merkezi bünyesinde, Humanitar ve Genel Teknik gibi bölümleri barındırmaktaydı. Azerbaycanda havacılık alanında kapsamlı eğitim veren merkezde Azerbaycan Ülkesi adına ilk defa 1993 yılında Hava Ulaşımının İstismarı, Havacılık Özel Ekipmanları ve İngiliz Dili alanlarında eğitim programları kurulmuştur.
            Günümüzde Azerbaycan Havacılık Üniversitesi olarak eğitim veren kurum, 24 Şubat 1994 tarihli Azerbaycan Bakanlar Kurulu kararı ile Milli Havacılık Akademisi ismiyle açılmıştır. Azerbaycanda havacılık üniversitesi kimliği ile eğitim veren akademi 1 fakülte, 2 ihtisas ve 80 öğrenciyle eğitim vermeye başlamıştır

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

            Eğitim hayatına 1923 yılında başlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, sahip olduğu köklü tarihi ile en kaliteli eğitim imkanlarının bulunduğu üniversiteler arasındadır. İlk mezunlarını 28’i erkek toplam 40 öğrenci olarak 1924 yılında Bakü Tiyatro Okulu adıyla veren okul, Tiyatro ve Sahne Sanatları, Aktörlük, Prodüktörlük gibi alanlarda eğitim programlarına sahipti. Zamanla yüksek okul ve sonrasında enstitü statüsüne kavuşan eğitim kurumu, 20 yıldan uzun süredir de üniversite olarak eğitim vermektedir. İlk olarak 1945 yılında Dekoratif Uygulamalı Sanatlar, Kültür ve Aydınlanma bölümleriyle eğitim kalitesini arttıran ve yüksek okul olmayı başaran okul, 1968 yılında bünyesine kattığı yeni bölümlerle de Devlet Sanat Enstitüsü olmuştur.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

            Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nin bölümlere ayrılması ile birlikte 1930 senesinde iktisat bölümünün bağımsız eğitim vermesine yönelik alınan kararla Azerbaycan üniversite bünyesinden kopan iktisat bölümü, Azerbaycan Ticaret Kooperatifçilik Enstitüsü olarak yeniden kurulmuştur. 1933 yılında bünyesine İktisadi Planlama, Hukuk, Maliye, Sovyet Yapılandırılması ve Sosyalist Muhasebe gibi farklı bölümleri de ekleyen kurum, Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismiyle eğitim hayatına devam etmiştir. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi nedeniyle 1941’den başlayan ve 4 yıl süren süreç boyunca enstitü, Azerbaycan Devlet Üniversitesi ile çatısı altında eğitim vermiştir.

 

Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi

            1937 yılında kadar giden bir geçmişe sahip olan Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi’nin temelleri, Azerbaycan Eğitim Enstitüsü çatısı altındaki Filoloji Bölümü’nden ayrılan ve bağımsız olarak eğitim vermeye başlayan Yabancı Diller Fakültesi ile atılmıştır. 1939 yılında açılan ilk İngiliz Dili, Alman Dili ve Fransız Dili fakülteleri fakülteye olan talebin artmasına neden olmuş ve 1940 yılında da Yabancı Diller Enstitüsü bu talebi karşılamak için açılmıştır. Ancak 1941’de yaşanan 2. Dünya Savaşı sebebiyle bağımsız faaliyetlerine bir süre ara vererek, Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü bünyesine girmiştir. 1947 yılında savaşın son ermesi ile yeniden yoğun bir talep ile karşılaşan fakültenin enstitü yapısına geçerek eğitim vermesi yönünde karar alınmış


Azerbaycan Hazar Üniversitesi

Azerbaycan Hazar Üniversitesi

            1991 senesinde ilk olarak Azerbaycan Üniversitesi ismi ile kurulan Azerbaycan Hazar üniversitesi, verdiği İngilizce eğitim ile günümüzde Azerbaycan eğitim sistemindeki en kaliteli ve prestijli üniversite haline gelmiştir. Azerbaycan Hazar Üniversitesinde okumak; birinci sınıf lisans ve lisansüstü eğitim almak ve en kaliteli okulun diploması ile kariyer hedeflerine kolay bir biçimde ulaşmak anlamına gelmektedir. Azerbaycan Hazar Üniversitesi Sovyetler Birliği zamanında açıldığında ilk özel okul olma özelliğine sahip olduğundan, hala esnek yapılı eğitime sahip bir üniversite olarak anılmaktadır. Yurtdışı eğitim tercihlerinin tek yetkili ismi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, sizlere profesyonel danışmanlık hizmetleri sunarak Azerbaycan Hazar Üniversitesinde okumak için kolay başvuru yapma ve tek yetkili eğitim merkezi olan Eurostar’ın hedefe yönelik akılcı çözümlerinden yararlanma imkanı sunmaktadır.

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Bakü Müzik Akademisi, 1920 senesinde Azeri sanatçı Üzeyir Hacıbeyov ile birlikte anılmakta ve uzun yıllar boyunca birçok insan okulun adını Hacıbeyov Devlet Konservatuarı olarak telaffuz etmiştir. 
            Ünlü Azeri sanatçı Üzeyir Hacıbeyov 1920’de müzik kültürüyle ilgili bir propaganda başlatarak, Azerbaycanda müzik eğitimi kalitesinin üst düzeye çıkması için bir rapor hazırlamıştır. Müzik akademisi kurulmasına yönelik hazırladığı bu rapor, Azerbaycan Halk Eğitim Komiserliği’nden onay almış ve 25 Mayıs 1920 tarihinde de Azerbaycan Müzik Akademisi resmen kurulmuştur.

Azerbaycan Bakü Slavyan Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Slavyan Üniversitesi

            Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından verilen talimatla 2000 yılında kurulan Bakü Slavyan Üniversitesi, günümüzde çağdaş eğitimini manevi değerlere sahip çıkarak yapan yeni nesil üniversitelerden biri olarak görülmektedir. Doğu ülkelerinden gelen uzman akademisyenleri çatısı altında toplayan Bakü Slavyan Üniversitesi Bölümleri, dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmakta ve eğitimini her geçen gün daha da geliştirmektedir.
            1946 yılında eğitime başlayan Azerbaycan Öğretmen Enstitüsü, bugünün Azerbaycan Slavyan Üniversitesi’nin kökeni oluşturan eğitim kurumu olmuştur. 1954 senesinde Rusça öğretmenleri yoğun bir talepte bulunarak, kurumun 4 yıllık eğitim programlarının uygulandığı Eğitim Enstitüsü haline dönüşmesini sağlamıştır.

Azerbaycan Gence Üniversitesi

Azerbaycan Gence Üniversitesi

            Gence Üniversitesi ilk olarak 1939 yılında Öğretmen Enstitüsü olarak 2 yıllık eğitim veren ve bünyesinde Fen ve Fizik-Matematik, Tarih, Azerbaycan Dili ve Edebiyatı bölümlerinin bulunduğu bir enstitü olarak eğitim hayatına başlamıştır. Devam eden süreç içinde Gence Üniversitesi fakülteleri kapsamı sürekli genişlemiş ve Fen Bölümü de Fen-Coğrafya Bölümü olarak değişmiştir. 1949’a gelindiğinde Gence Üniversitesi bölümleri öncüsü olan enstitünün kapsamı genişletilerek, öğretmenlerin daha da nitelikli hale gelmesi için Gence Devlet Pedagoji Enstitüsü olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2000 yılına kadar bu şekilde eğitim veren enstitü, bu yıldan itibaren üniversite niteliği kazanmış ve sonrasında da Gence üniversitesinde okumak isteyenlerin sayısında büyük artış görülmüştür. Günümüzde Gence Üniversitesi Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alanında en kaliteli devlet üniversitesi olarak dikkat çekmektedir.

Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi

Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi

            Avrupa-Asya Petrol Hattı ile ilgili olarak eğitim veren ilk akademi olarak 1920 yılında Bakü’de kurulan Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, günümüze dek Azerbaycan Neft Üniversitesi olarak birçok teknik çalışma ve bilimsel araştırmaya imza atmıştır. Sovyetler Birliği döneminde birçok ulusa çoklu eğitim vererek eğitim çeşitliliği büyük oranda zenginleştiren Azerbaycan Petrol Akademisi, zengin petrol yataklarına sahip olan Azerbaycan’da eğitim alan öğrencilerin dersleri doğrudan uygulamalı olarak alabilmesine imkan sağlamaktadır. Kariyer sahibi olmak isteyen profesyoneller yetiştiren Bakü Petrol Akademisi, uluslararası organizasyonlarla yaptığı işbirliği sayesinde dünya standartlarında eğitim imkanı sunmaktadır.

Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi

            Kuruluşu 1920 yılına kadar giden Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi, ilk olarak Azerbaycan Politeknik Enstitüsü dahilinde Tarım Fakültesi olarak eğitimine başlamıştır. 1920’li yıllarda çağın ötesinde bir eğitim anlayışına sahip olan Tarım Fakültesi; bitki bilimi, zooloji, tarım makineleri, tarım hayvanlarının fizyolojisi, toprak ve genel ekincilik, zooloji, meteoroloji bölümleriyle geniş yelpazeli eğitim seçenekleri sunmaktaydı.
            1929 senesinde bağımsız bir yapıya kavuşarak enstitüsü olan okul, 1991 senesine kadar Azerbaycan Tarım Enstitüsü olarak eğitim hizmeti sunmuştur. 1991 senesinde eğitim çalışmalarında yaptığı köklü gelişim çalışmalarıyla öncelikle Azerbaycan Tarım Akademisi, 2009 senesinde de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatları ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi haline gelmiştir.

Azerbaycan Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycan Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

            Azerbaycanda enerji bölümü eğitim standartlarının yükseltilmesine adına Azerbaycan Sanayi Üniversitesi içinde açılan ve bir bölüm olarak eğitimine başlayan Mingeçevir Politeknik Enstitüsü, üstün eğitim kalitesiyle günümüzde Mekanik Fakültesi, Ekonomi ve Yönetim Fakültesi gibi fakülteleriyle Azerbaycan da enerji bölümü eğitiminin öncü enstitüsü olmuştur. Azerbaycan Devleti Bakanlar Kurulu kararı ile açılan Mingeçevir Teknik Enstitüsü, 1992 yılında bölüm yapısından sıyrılarak Mingeçevir Enerji Enstitüsü adını almıştır. Azerbaycan enerji mühendisliği eğitiminin başarışı göz önünde bulundurulan eğitim kurumu, 1993 yılında Mingeçevir Politeknik Enstitüsü adını alarak günümüze dek bu şekilde eğitim vermiştir.